Club Danés Golf

Golf Club Danés, hvor golfspillere og kommende golfspillere mødes og kan tage ud sammen på golfbanen – at skabe et tættere forhold blandt alle danske og skandinaviske golfspillere i området.

En gang om måneden er der en Golf Club Danés match, hvor Golf Club Danés arrangerer en match for medlemmerne med en afsluttende fællesspisning. Dette foregår på en af vores hjemmebaner i Mijas kommune.

Golf Club Danés, er en afdeling i Club Danés, hvor golfinteresseret mennesker mødes – udvikler et fællesskab og kan finde mennesker at spille golf sammen med. Eks. personer der kender en del mennesker – men ikke mange der spiller golf og mange af dem der spiller golf – de har allerede andre de spiller sammen med – så her er muligheden for at finde ind i et fællesskab.

Golf Club Danés samarbejder også en PRO, der vil træne nye medlemmer – Club Danés laver en aftale om et pakketilbud, så nye golfere får mulighed for at begynde den dejlige sport i dette fantastiske klima, hvor det er en fornøjelse at spille hele året. 
Der er flere interesseret personer i at få undervisning, så de kan begynde at spille. Så når Golf Club Danés har samlet så mange, at man har et ’begynderhold’ går vi luften, Disse Ny Golfere vil opbygge et fællesskab og spille en del sammen i starten.

Medlemskab Golf Club Danés: 150€ om året

Som medlem sikre Golf Club Danés dig gode green fee priser på Mijas Golf og der er også muligheder for medlemskaber – fuldtid, 6 måneder eller nogle attraktive green fee bakker.Vi arbejder på at få flere green fee aftaler med golfbaner i Mijas området, så vi får flere spændende baner at spille på.Med disse green fee aftaler, der tjener du hurtigt dit medlemskab af Golf Club Danés – så medlemskabet er attraktivt for alle der spiller golf mere end 6 gange om året – og så er du med i et fantastisk fællesskab.

Klubdage:

Den første tirsdag i hver måned arrangeres der klubdag, hvor alle klubbens medlemmer bliver inviteret til en golfrunde med efterfølgende frokost i golfrestauranten.Der er tilmelding til kontoret i Club Danés der sørger for reservation og tidsbestillinger.Der betales green fee og frokost af medlemmer.
Der spilles klubdag i september, november, december, januar, februar, marts, april, maj, juni.

Golf, bridge & vin

En gang i foråret og en gang om efteråret, der bliver der lavet et fællesarrangement: GOLF – BRIDGE & VIN
Eks. lørdag golf med frokost – søndag med bridge – afsluttede med præmier og der arrangeres
tapas og vin til afslutningen i Club Danes.

Herefter fremsendes en faktura til betaling, når betalingen er registreret, så ligger dit medlemskort klar til afhentning på kontoret i Club Danés.