Mad til de nødlidende

VI STARTER ONSDAG DEN 8. SEPTEMBER 2021

Den 2. onsdag i måneden smører vi mad til de nødlidende i Malaga. Vi mødes kl. 12 og hygger os med arbejdet – Thomas giver kaffe. Du kan donere din hjælp, du kan også donere et antal madposer – 2 euro pr. stk. Vi slutter af med frokost – selvbetalt.
Jens Gylling kører poserne til Malaga. Hvis du har lyst til at se stedet, kan du evt. spørge Jens, om du må køre med derind.
Du kan finde gruppen “Mad til de nødlidende” på Facebook.
Har du lyst til at være med, kan du kontakte Jens Gylling, som er organisator på foretagendet. 
Tlf. 686 582 300.
Email: solgylling@yahoo.dk

Historien:

MAD TIL DE NØDLIDENDE I MALAGA

ANGELES MALAGUEÑOS DE LA NOCHE

KORT HISTORISK OVERSIGT

 FOR DEM SOM IKKE ER ORIENTERET

OM BAGGRUNDEN FOR VORES ARBEJDE

Angeles Malagueños de la Noche er stiftet af en tidligere politibetjent i Malaga, Antonio Melendez.

Antonio havde gennem sit liv indenfor politiet set mange ting i det daglige liv på gader og stræder. Da han blev pensioneret, besluttede han sig for at hjælpe de mange mennesker, der på en eller anden måde, var blevet sat udenfor det sociale liv i samfundet og levede på gaden eller i meget små kår.

Han stiftede derfor Angeles Malagueños de la Noche, som er en organisation uden PESONLIG ØKONOMISK  VINDING, der indsamler midler og mad til dem der trænger i Malaga provinsen.

I  2007 tog Antonio kontakt med det her, især for danskere, kendte rejsebureau Ruta Solar, for at starte et samarbejde blandt danskere til hjælp for de nødlidende i Malaga.

Ejerne Tove og Jorge Pujol var straks med på ideen, og det blev starten på det arbejde med forberedelse af poser med mad til de nødlidende i Malaga, som vi i dag laver ,  i CLUB DANES.

Tove tog kontakt med en del familier på kysten, og det endte op med, at man organiserede pakning af madpakker i flere hjem. Det blev ligeledes besluttet,  at det skulle være den anden onsdag i hver måned, og der blev udsted et koncept over hvad hver madpakke skulle indeholde.

Madpakkerne skulle jo bringes til Malaga, og man blev enige med Margrethe kirken om, at alle som lavede madpakker kunne levere dem til kirken, hvorfra der ville blive organiseret transport  til Malaga.

Dette fungerede perfekt i mange år, men flere syntes, at det skulle organiseres på en mere effektiv måde, og de som deltog, ville gerne være med til et mere socialt samvær omkring arbejdet.

Der var ligeledes problemer i sommermånederne med opbevaring af madpakkerne grundet de høje temperaturer.

I mellemtiden var vores alle kære Tove gået bort, og Klaudine der havde været med fra starten, tog roret over den lille organisation af de, der lavede madpakker.

Den 18. december  2015 tog Klaudine kontakt med Thomas Schou, resturatør i den danske klub  Club Danes, for at gøre et forsøg på at organisere hele projektet på en mere rationel måde.

Man enedes hurtigt om, at det kunne sagtens lade sig gøre, idet man her både havde lokale, hvor man kunne samles på en mere social vis, og ligeledes få madpakkerne lagt på køl inden afgang til Malaga.

Dette startede den 13. januar 2016, og har kørt på skinner lige siden.

Ændringer er der dog sket hen ad vejen, idet man tidligere ikke kunne aflevere  madpakkerne i Malaga før efter kl. 16.00. Det var dengang, man udleverede mad fra en skurvogn og et halvtag tæt ved  floden Guadalmina.

I mellemtiden har organisationen, Angeles Malageña de la Noche, forbedret sig, idet man efter modtagelsen af en arv fra Cordoba, blev i stand til at indrette en restaurant tæt ved det gamle udleveringssted, og oven i købet blev i stand til at lave varmt mad til de nødlidende, så de var i stand til at indtage et måltid under digne  forhold, fri for stærk sol, regn, blæst og kulde.

Angeles Malageños de la Noche bespiser dagligt ca. 350-400 personer til morgenmad og nogenlunde det samme til varmt mad om eftermiddagen.

Der er ca. 80 ulønnede personer tilknyttet organisationen og tre lønnede i administrationen.

Man starter madlavningen kl.06.30, og kl. 16.00 er alt rengjort og dørene lukkes.

I Malaga provinsen er der ca. 1.600.000 indbyggere, hvoraf ca. 600.000 er bosat i Malaga.

I hele provinsen er der mellem 50.000 til 55.000 personer, der ikke har resurser til at række måneden ud, så nu kan vi jo spekulere på, hvad hjælper det, de 150 poser vi leverer hver måned som morgenmad!

Jo, det gør det,  for der er mange andre organisationer, der gør det samme, og derved går det hele op i en større enhed, så vores lille tilskud er vel opskattet og en del af hele hjælpeorganisationen.

Det er vores håb, med denne lille oversigt, at vække interessen for vores arbejde, og at vi i fremtiden modtager flere donationer, så vi er i stand til at yde en større hjælp, hvilket er hårdt tiltrængt.

Donationer kan afleveres i Club Danes, hos Thomas Schou i Restauration Casa Danesa.

Har man brug for flere oplysninger, er man altid velkommen til at kontakte Jens Erik Gylling, organisator,
Tlf. 686 582 300
Email: solgylling@yahoo.dk

Eller Foreningens sekretær i Club Danés,  Lis Faarup.

Der har kontortid hver dag fra 10.00 -14.00