Nyheder – September 2018

Nyheder – Club Danés – SEPTEMBER måned


Club Danés – Kalender i oktober

6/10: Swing Sisters – Udsolgt
7/10: Swings Sisters – ekstra optræden
13/10: Fernisering
15/10: Film og John Mogensen aften
17/10: Informationsaften for erhvervsfolk

SWING SISTERS
Så er det sidste udkald for tilmelding til matineen med Swing Sister.  Deres første  optræden lørdag d. 6. oktober er udsolgt, men der er endnu få billetter tilbage til søndag den 7. oktober klokken 14.00.
Da det er et begrænset antal billetter, som sælges efter princippet først til mølle, så grib telefonen nu og ring til Thomas: 952 475 151 eller meld jer til via Club Danés’s Facebook.
Dagen begynder med en velkomst drink, herpå serveres glaceret skinke med flødekartofler og salat efterfulgt af hindbærmousse. – og så begynder dansen til den svingende trio bestående af Kirsten Vaupel, Kirsten Siggaard og Lise-Lotte Norup, akkompagneret af Bo Siggaard Andersen. Yderligere information findes på vores hjemmeside www.clubdanes.dk og via Facebook.

Kunstudstilling:
Lørdag den 13. oktober afholdes fernisering fra kl. 12.30 for Birgitte Mellentin. Birgitte er i dag bosiddende i Spanien. Hun har en flot karriere bag sig som scenograf på flere store skandinaviske teatre, film og TV, hvor hendes spændvidde forenede modernitet med antydningens kunst og en sikker, atmosfæreskabende stilfornemmelse. Hun har udstillet sine meget dekorative, farvestrålende blomster malerier flere steder i Spanien og Italien, og vi er stolte af, at turen nu er kommet til Club Danés.
Udover et møde med Birgitte byder vi naturligvis på det traditionelle glas Cava og lidt snacks.

John Mogensen Filmaften:
Mandag d. 15. oktober afholder vi John Mogensen aften fra kl. 19.00.
Thomas serverer John Mogensens livretter: Dansk hakkebøf med løg og æblekage med flødeskum. Under middagen synger og spiller Bent Silvester John Mogensen-sange og fortæller små anekdoter om ham. Til slut viser vi filmen ”Så længe jeg lever” om John Mogensens liv.
Alle er velkomne. Pris € 25, medlemsrabat € 5. Da vi har begrænset plads til filmen er bindende tilmelding og betaling hos Thomas eller på kontoret senest lørdag d. 13. oktober nødvendig.

Informationsmøde for erhvervsdrivende:
Onsdag d. 17. Oktober kl. 1900 vil konsul Marisa Moreno Castillo fortælle om resultatet af det Internationale Diplomatiske og Erhvervsmæssige Forum, der blev afholdt i dagene 14. og 15. juni i Paladset for Kongresser og Messer i Malaga.
Forummet var organiseret af Malagas Konsulære Korps og Det Kongelige Danske Konsulat i Malaga i samarbejde med lokale, regionale og statslige spanske myndigheder med fokus på områderne: Informations Teknologi og nye Teknologier, Fødevareindustrien, Byudvikling og infrastruktur samt turisme, kultur og sport.
Derudover vil hun tale om oprettelse og opstart af forskellige erhverv, samt de gældende forordninger der er kommet til i de senere år. Generationsskifte, etc. etc.
Mødet vil blive holdt på spansk og engelsk (Oversættelse ved Lis Fårup)
Efter mødet vil der blive servere en forfriskning samt lidt tapas.
Af pladshensyn bedes man tilmelde sig hos Lis Faarup på tlf. 952472880 eller på mail:  clubdanes@gmail.com

Revy kabaret kavalkade
En aktivitets gruppe i Club Danes ønsker at genopfriske denne for foreningen tidligere meget omskattede aktivitet, revy og kabaret kavalkade. Derfor søger vi allerede nu aktører, tekstforfattere, syersker, pianist, scenograf, ja, alt hvad der skal til for igen at opføre en revy kavalkade.
Det er tanken at opførelsen skal ske i februar eller marts, 2019. Kom og vær med og deltag med det talent du/I har.
Henvend jer til Gudrun Lund-Andersen Mobil: 618 834 224 eller gudrunluna@hotmail.com

Auktion
Den 10. november kl. 11:00 afholdes der auktion i Club Danes over ting, som medlemmer ikke længere har brug for og derfor har doneret til klubben. Hele provenuet går til klubben.
Mød talstærkt op, tag penge med hjemmefra og gør et godt køb. En liste over de ting, der bliver bortauktioneret vil blive hængt op på klubbens opslagstavle senest en uge i forvejen, og tingene kan beses fra kl. 9:00 på selve dagen.
Medlemmer der har ting, de ikke længere har brug for, og ønsker at donere til klubben, kan ringe til Lis på kontoret på Tlf. 952 472 880. Hvis du ikke selv har mulighed for at levere tingene i klubben, kan afhentning arrangeres. Ting modtages indtil en uge før auktionen. Der kræves, at de ting, der doneres, skal være:
– Rengjorte
– Funktionsdygtige efter formålet
Bliver tingene ikke solgt, kan klubben vælge at gemme dem til næste auktion eller skaffe dem af vejen. Hvis du ønsker at få dem tilbage, skal du informere derom i forvejen.

Skydeklub Danès efteråret 2018
Nu har skydeklubben sit program for efteråret klar og det ser således ud:

  1. oktober Øvelses-skydning
  2. oktober Kønnenes kamp
  3. oktober Øvelses-skydning
  4. oktober Sponsor-skydning
  5. november Øvelsesskydning
  6. november Mortens-and-skydning 100 p.
  7. november Hekse-skydning med HEKSEFROKOST
  8. november Øvelses-skydning
  9. december Sponsor-skydning
  10. december Øvelsesskydning / juleafslutning

 

BRIDGEKLUBBEN

Kom og spil med i vores ugentlige mandags og onsdags turneringer, mødetid senest 14.45. Gæster er velkomne. Til- og framelding  skal ske senest dagen før hos Jan Werum på 951 260 416 eller på mail:  jw@werum.dk. Gebyr for medlemmer er 3.50 € og for gæster 5.00 €.
Tilmelding til Efterårsturneringen, lørdag d. 13. oktober kl 11.00, og til vores halvårlige bridgeweekend d. 27.-28. oktober i Ventorro (Alhama de Granada) sker via opslag i klubben eller til Gudrun Lund Andersen: gudrunluna@hotmail.com . Yderligere oplysninger om vores aktiviteter kan følges på hjemmesiden: www.clubdanes.dk/bridgeklubben–club18.html